Değirmendere

Adsense reklam yerleşimi nasıl olmalı

Günümüzde web sitelerinde en çok kullanılan para kazanma programı Google AdSense ile Yüksek bir Sayfa TO değeri (sayfa tıklama oranı) için reklam yerleşiminiz çok önemlidir. Bu konunun uzmanları en iyi yerleşimin dikey reklamlar kullanmak olduğu görüşünde hem fikirdirler.

Reklamlarınızın genel görünümünün sayfalarınızın genel görünümü ile uyumlu olmasını sağlayın. Gözler, genelde sayfalarınızın sağ kısmına doğal olarak kayar. Sol sütunda kullanacağınız reklamlar ise sitenizin gezinti çubuğu olarak algılanabilir ve daha yüksek tıklama oranına sahip olabilir.

Reklamlarınızı yerleştireceğiniz en güzel alanlardan biri de, içeriğinizin tamamen bittiği yerde yatay görünümlü 468 x 60 piksel boyutlarındaki reklamlardır. Artalanı sitenizin artalanı ile, bağlantı renkleri sitenizin bağlantı renkleri ile aynı olan reklamlar sitenizin bir içeriği olarak algılanır ve daha yüksek tıklanma oranına sahip olurlar.

Reklam renklerinizin sitenizle uyumlu olması halinde daha iyi sonuçlar vereceği bir gerçektir. Ancak bazı web yayıncıları, zıt renkler kullanarak daha iyi sonuçlar aldıklarını açıklamışlardır. Hangi durumun siteniz için daha iyi olduğuna karar verebilmeniz, bazı denemelerden sonra ortaya çıkacaktır.

Yerleşim, tıklama oranları göz önüne alındığında, reklamlarınızın performansını etkileyecek önemli bir faktördür. Bunun birinci nedeni gayet basittir. Ziyaretçileriniz göremedikleri reklamlara tıklayamazlar. İkinci neden ise web sitenize gelen ziyaretçiler web sayfanızla, sonuç olarak reklamlarınızla alakalı olacaktır.

Örneğin, ziyaretçiler genel olarak sayfa başında yer alan, içeriğin üzerindeki ve sayfanın çok altındaki reklamlardan hoşlanmazlar. Bu yerler, geçmişteki geleneksel şerit reklamcılığını hatırlatan, ziyaretçiler tarafından fazlaca rağbet görmeyen, dolayısıyla Google reklam programı AdSense ile gelir elde edemeyeceğiniz alanlardır.

AdSense reklamlarınız, ziyaretçileriniz için ilave bilgi içeriyormuş gibi, içeriğinizin hemen altına yerleştirildiğinde oldukça iyi sonuçlar verir. Google, sayfanızın içeriğindeki kelimelerle alakalı reklamlar üretir. Ortak düşünce, en iyi sonucun, reklamların bu kelimelerin hemen ardına yerleştirmekle elde edilebileceğidir. Bu düşünce bizi sayfa içeriğindeki iki yere götürür:

Her bir sayfada içeriğin bulunduğu yerler

Eğer web sitenizi doğru bir şekilde hazırlamışsanız, web siteniz sadece bir konuda değilde, farklı konulardaki sayfalardan oluşuyorsa, bu sayfalardaki reklamlar da konulara bağlı olarak birbirlerinden farklı olacaktır. Örneğin, sağlık sigortası hakkında bilgiler içeren sayfada tıbbi malzemelerin tanıtım ve satışının yapıldığı sitelere ait reklamlar çıkacaktır. Bu tür sayfalardaki en iyi reklam yerleşimi, aşağı yukarı sayfanın orta alt kısımlarında geniş dikdörtgen kullanmaktır.

Gezinme alanınız, ziyaretçilerinizin ilgisini çekebilen, diğer sayfalarınıza ait linklerin bulunduğu bölümdür. Bu alanda, web sitenizin içeriği ile ilgili AdSense reklamlarının bulunduğu 160 x 600 geniş dikey dörtgen size oldukça yüksek bir gelir imkanı sunacaktır. Aynı zamanda bu bölümde dörtgen bağlantı birimlerini de kullanabilirsiniz.

Google reklam programı AdSense aynı zamanda resimli reklamlar da sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu