Blog

Böcekler yüksekten düşünce neden ölmez..

Neden olduğu oldukça merak edilen bu konuyu fizik kurallarıyla açıklamaya çalışalım.

Böcekler yüksekten düşünce neden ölmez.?

Böceklerin ağırlığı ve düşerken havayı yarsın diye özel bir tasarımı şekli olmadığından limit hız çok düşüktür, o yüzden “o hızla çarptığında nasıl ölmüyor?” sorusundaki “o hız” zaten çok düşüktür, muhtemelen 100 metrelik bir bina tepesinden attığında ulaşacağı hız ile 10 bin metreden düşerkenki aynıdır. yani çok yüksekten düşüyorsun diye sonsuza kadar hızlanmıyorsun.
Kısacası böcek, hafifliği nedeni ile türbulans rüzgar hatta kendi hava direncinin kaldırma kuvveti ile savrulmayıp dikey şekilde düşse bile, çarpma hızı, vücudunun hafifliği ve dayanıklılığına kıyasla düşük kalacak ve böcek o anda sağsa sağ kalmaya devam edecektir.
Diğer yandan “sürtünmeden ölür bi kere” cevabı da aynı limit hız fenomeni nedeniyle geçersizdir. hava sürtünmesi hız ile orantılı olduğundan yine yüksek olmayacaktır. 10 bin metredeki hava basıncı azlığı ve esasen, “soğuk” hayvanı direk öldürebilecek faktörler.

Bu hem kinetik enerji hem de kinetik enerjinizin yer ile temas ettiği anda, temas eden alanın büyüklüğü ve hava da kapladığınız yer (yüzey alanınızın oranı) ile ilgili. yüzey alanınız ne kadar artarsa o kadar çok hava direncine maruz kalırsınız.

kinetik enerji e = 1/2.m.v2

Burada m kütle, v ise hızdır. kütleniz düştükçe kinetik enerji da azalır. bir insanın düşerkenki kinetik enerjisiyle bir böceğinki aynı değildir. (ki havada atlamadan önce potansiyel enerjisi de var bu da m.g.h’dır. m kütle, g yerçekimi ivmesi, h yükseklik. burada da ne kadar kütleniz varsa o kadar potansiyel enerjiniz vardır)  insanınki çok yüksek (böceğe göre) ve böceğin ki ise düşüktür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu