Değirmendere

Saraylı-örcün kültür ve turizm festivalinde sona gelindi

Gölcük Belediyesi tarafından kültür, sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen Saraylı-Örcün Kültür ve Turizm Festivali, coşkuyla ve binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

Gölcük’ün en eski yerleşim bölgesi olan tarihi yerleri ve kültürüyle çekim merkezi halini almış, Saraylı ve Örcün Köyleri, bu yılda kültür ve turizm festivaline ev sahipliği yaptı.

FESTİVALE KATILIM OLDUKÇA YOĞUN OLDU

İki gün süren festival açılış programıyla  sayıda başladı.Çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.

SARAYLI’DAN ÖRCÜN’E YÜRÜYÜŞ

Yapılan konuşmalarda Saraylı ve Örcün’ün turizm ve kültür noktasında Gölcük’ün önemli yerleri arasında olduğundan bahsedildi ve bu noktada yapılan festivalle de gerekli gelişime katkı sağlamayı hedeflendiğine dikkat çekildi. Konuşmaların ardından Gölcük Belediyesi Halk Oyunları Ekibi muhteşem bir gösterisi gerçekleştirdi ve Mehter Takımıyla beraber Saraylı’dan Örcün’e festival yürüyüşü yapıldı.

STANTLAR FESTİVALE RENK KATTI

İki köyde de el emeği göz nuru, doğal köy ürünlerinin yer aldığı stantlar festival boyunca açık kaldı ve büyük ilgi gördü. Örcün’de Çeyiz Sandığı Sergisi açılırken, Sultan Hatun Konağı’nda çeşitli ikramlar yapıldı. Saraylı’da da Fotoğraf ve Çeyiz Sandığı Sergisi katılımcıların beğenisine sunuldu. Ayrıca Saat 17.00’dan 22.30’a kadar da gelenek ve göreneklerimize uygun kına gecesi eğlencesi düzenlendi. 23.30’da yapılan heyamola etkinliği de festivale büyük renk kattı.

YARIŞMALARDA KIYASIYA REKABET

Pazar günü festival tüm hızıyla devam etti. Saraylı ve Örcün’de tarihimizde yer tutan eğlenceli yarışmalar festivale olan ilgiyi arttırdı. Ayrıca bu seferde Örcün Köyünde kına gecesi eğlencesi ve heyamola etkinliği düzenlendi. Saat 17.00’dan, 23.00’a kadar da canlı müzik eşliğinde eğlenceler Örcün’de devam etti. Festival boyunca da Örcün, Saraylı arasında isteyenler atla gezinti yaptılar.

‘BU GÜZEL İLÇE BUNU HAKEDİYOR’

Festival hakkında düşüncelerini dile getiren bazı vatandaşlar, ‘’Bu türlü organizasyonlar Gölcük’e ve değirmendere’ye önemli kazanımlar elde ediyor. Gölcük artık Kültür ve Sanatla da anılmalı. Bu güzel ilçe bunu hakediyor. İki gün boyunca süren bu festival beklenilenden de güzel oldu. Bizler bu türlü organizasyonları her zaman destekliyor, daha fazla olmasını istiyoruz. Saraylı ve Örcün tarihi bakımından da her zaman ilgi çekmiştir. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz’ dediler.

 

Saraylı örcünde kültür ve turizm festivali yapılacak adlı önceki yazımız. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu