Değirmendere

Değirmendere fındığı sezonu kapattı

Tezgahlar toplanmaya başladı

Değirmendere’nin sembolü ve yıllarca adına festivaller düzenlenen Değirmendere fındığı sezonunun bitmesi nedeniyle tezgahlardan toplanıyor. Her yıl Temmuz ayında başlayıp eylül ayına kadar yol kenarlarında satışı devam eden Değirmendere fındığı önümüzdeki yıla kadar tezgahlardan kalktı.

Halk tarafından yoğun ilgi görüyor

Gölcük’e bağlı Değirmendere’de yetiştiği için Değirmendere fındığı olarak bilinen ve üretimi gün geçtikçe azalan Değirmendere fındığı sezonun sona ermesi nedeniyle tezgahlardan bir bir toplanıyor. Halk tarafından yoğun ilgi gören fındık yağ oranı düşük olduğu için kurutulmadan taze olarak tüketilmesi gereken Değirmendere Fındığı yıllardır bir gelenek haline getirilerek yol kenarlarında satışı gerçeklemekte. Fındık sezonunun bitmesi nedeniyle Değirmendere’de yol kenarlarında bulunan fındık tezgahları toplanmaya başlandı.

Üretimi giderek azalıyor

Yaz boyunca yol kenarlarında görmeye alıştığımız fındık satıcıları Değirmendere fındığı üretiminin giderek azalmasına rağmen her sene bu geleneği sürdürüyor ancak inşaat sektörünün hızla büyümesi fındık bahçelerinin de yok olmasına neden oluyor. .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu