Değirmendere

Değirmendere sahilinden 6bin yavru balık denize bırakıldı

Doğal ortamlarından alınarak anaç balıklardan elde edilen 6 Bin adet Levrek, çupra ve kalkan yavruları Değirmendere sahilinden denize salındı.

Türkiye’nin en büyük doğal limanlarından biri konumunda olan İzmit Körfezi, mavi görüntüsüne kavuştu. Canlı popülasyonunu arttırmak için daha önce “İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi” kapsamında bugün gerçekleştirilen törenle 6 Bin yavru balık salımı gerçekleştirdi.

İZMİT KÖRFEZİMİZİ KORUYORUZ
Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın; “Balıklandırma projesinin ilki Değirmendere’de 2017’de başlamıştı. Bugün yeniden 6 bin balık salımı gerçekleştiriyoruz. Bir damla suyu arıtmadan denize bırakmıyoruz. Bu anlamda Türkiye’nin şampiyonuyuz. Tesislerimizin yüzde 72’si ileri biyolojik arıtma. Marmara Denizi’ne bırakılan toplam atık suyun yüzde 53’ü ön arıtma ile salınıyor. Kocaeli’nin deşarj yaparak denize bıraktığı suyun yüzdesi ise 8. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla yapılan çalışmalar var. En önemlisi İzmit Körfezi’nin doğu yakasında yapılacak. Bakanlığımızla birlikte yapacağımız çalışmayla dip çamurunu temizleyeceğiz” dedi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu