Değirmendere

Değirmendere’li köşe yazarı Mustafa KALABALIK’ın yazısından

Bazı belde belediyelerinin kapatılmış olması sürecinde adı geçen ve adı yokmuşçasına hizmet edilen(!) en önemli markası maalesef ki “Değirmendere”…

Yıllar süren olumlu izlenimlerin, hafızalara kazınan ve markalaşmış isimlerin, değerlerin bir çırpıda yok sayılması ne acı…

Kim ne derse desin, Kocaeli’nin incisi, körfezin eski yıllarında bir tatil beldesi olduğu gerçeğini hepimiz biliyoruz.

Çocukluğumda, İstanbul’dan, Ankara’dan, Adana’dan, Mersin’den yazlıkçı olarak gelen ailelerin çocukları ile arkadaşlıklarımız, samimi dostluklarımız olmuştu.

Kimi yazlıkçılar, daha “Marmaris”,“Bodrum”,“Çeşme” gibi tatil merkezleri bugünkü halinde olmadığından, kimi yazlıkçılar da, güney sahillerinin çok sıcak ve nemli ikliminden kaçtıkları için Kocaeli’ni ve “Değirmendere”yi tercih ediyorlardı..

Değirmendere Kuruçeşme Plajı
Değirmendere “Kuruçeşme” sahilinin o uzun ve kıymetli plaj bölgesinde, özellikle cumartesi ve pazar günleri boş yer bulmak imkansızdı..

İzmit’ten gelen vapurdan, ellerinde piknik sepetleri ve deniz malzemeleriyle gelen insanlarımız, plajda yer kapmak için birbiriyle yarışırlardı. O küçük yaşta bizde, vapur gelmeden en güzel yer olan “Küçük Ev”in önünden kendimize yer ayırmanın derdindeydik.

“Küçük Ev”

Yıllar geçti “Küçük Ev” de bir marka olarak o günleri yaşayanların hafızalarında yer etti.

O yıllarda, TRT’nin siyah beyaz ekranlarında her hafta yayınlanan “Küçük Ev” dizisinden adını alan, plajın orta bölgesine yakın bir büfe, adını o diziden almıştı..

Bugün o güzelim plaj bölgesi aynı güzellikte ve özellikte duruyor ama plajın yerini yüksek beton bloklar aldı.

Derince’de, Körfez’de, Başiskele’de, Kavaklı’da, Ulaşlı’da, Ereğli’de, Karamürsel’de yapılan plajlar için teşekkürler Büyükşehir Belediyesine…

Ama, “Değirmendere”de hala bir plaj yapılmamış olması bizleri hala derinden üzmektedir.
Umarız ki! artık 2020 yazında, Değirmendere Kuruçeşme Plajından denize girebiliriz..

Geçmiş yıllarda Karaosmanoğlu ve Ellibeş başkanların yerine getir(e)mediklerini bu yaz yapabilmek,

Yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve yeni Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ile birlikte, Değirmendere plajında güneşlenmek, kuma yatmak, denize girmek istiyoruz..

Alıntı:bugunkocaeli.com.tr  Köşe yazarı Mustafa KALABALIK

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu