Değirmendere

Huawei’in Android lisansı uzatılacak mı? Açıklama geldi

Huawei Android lisansı başta olmak üzere Amerikan şirketleriyle teknoloji satın alımı yapıp yapmayacağı konusu son günlerde tekrar gündeme gelmeye başladı. Mayıs ayında doksan gün uzatılan geçici lisans iki gün sonra sona erecek. Peki bu süre tekrar uzatılacak mı?

Huawei Android lisansı üç daha uzatılacak

En son gelen bilgilere göre Huawei için üç aylık geçici bir lisans daha düşünülüyor.  ABD Ticaret Departmanından Reuters’e konuşan bir yetkili, Amerikalı şirketlerin firmaya teknoloji satın alımını sağlayan lisansın 90 gün süreyle tekrar uzatılacağı yönünde açıklamalarda bulundu.

ABD Ticaret Bakanlığı, defalarca reddetmesine karşın ulusal güvenlik tehdidi oluşturduğu gerekçesiyle Huawei’Yi kara listeye ekledi. Daha sonra şirkete 19 Ağustos‘ta sona erecek 90 günlük geçici lisans sağlandı.

Kaynaklar ayrıca ABD başkanının ve Çinli mevkidaşının bu hafta sonu bir telefon görüşmesi yapacaklarını ve görüşmedeki ana konunun Huawei olacağını ifade ediyor.

29 Haziran’da, Japonya’daki G20 zirvesinde Donald Trump, Huawei’in Amerikalı şirketlerden teknoloji satın alımına devam edeceği yönünde açıklamalarda bulundu. Ancak bu açıklama sonrası Huawei kara listeden bir türlü çıkarılmadı ve şirket için özel düzenlemelerin yapılacağı bir lisansın verileceği ifade edildi.

Bu lisans programı kapsamında, birçok büyük teknoloji firması Huawei’ye teknoloji satmak için bir lisans almak istedi. Ticaret Bakanlığı sekreteri Wilbur Ross, geçtiğimiz aydan buyana 50’den fazla başvuru aldıklarını ve daha fazlasının şu an beklemede olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu