Değirmendere

Yapay zeka yoluyla sesten Covid-19 teşhisi konulabilecek

Bilim insanları ses dalgaları üzerinden insanların koronavirüse yakalanıp yakalanmadığını teşhis edebilen bir yapay zeka üzerinde çalışıyor.
Yapay zeka yoluyla ses dalgaları üzerinden Covid-19 tanısı koyulabilecek.

BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLAYACAK
Koronavirüsle mücadelede önemli bir yere sahip olan test doğruluğu, vaka saysının belirlenmesinde ve hastalığın kontrolünde önemli bir yere sahip. Harvard ve MIT’den bilim insanları hastalığı taşıyan insanların seslerini kayda alarak sağlıklı insanlarla arasındaki farkı ortaya çıkarmaya çalışıyor. Böylece Covid-19 taşıyan kişilerin seslerindeki karakteristik ve genellenebilir özellikler keşfedilecek ve ses tanısı yoluyla Covid-19 statüsü belirlenebilecek.

BİR TANE GELİŞTİRİLDİ
Aynı çalışmayı tıpkı aşı çalışmalarında olduğu gibi başka kuruluşlar da yapıyor. Webtekno‘nun haberine göre, Carnegie Mellon Üniversitesi’ne bağlı olan CyLab, çoktan bu konuda bir yapay zekayı geliştirerek testlere başladı. Bu ekibin geliştirdiği yapay zekâ, ses kayıtlarını kullanarak kişilerin COVID-19 için test edilip edilmediğini de tespit edebiliyor. Laboratuvar yaptıkları testlerin geçerli bir tıbbi niteliği olmadığını belirtse de organizasyondan çevrim içi testlerini kaldırması isteniyor.

Bilim insanları şu an için geçerli ve ses tanısı yaparak Covid-19 tespiti yapabilen bir yapay zekanın var olmadığını bildirse de bu konuda eldeki veriler artırmanın böylesi kolaylaştırıcı bir icada giden yolda önemli olduğuna dikkat çekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu