Blog

Yakın Gelecekte Türkiye’ye de Gelecek Olan 5G ile Bizi Neler Bekliyor?

Dördüncü nesil teknolojinin (4G) yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlayacak olan 5G ile birlikte neler olacak? İşte olabileceklerin bir özeti.


Her jenerasyon, bir önceki jenerasyona göre farklı yeteneklerle geldi bugüne kadar temelde, frekans başına düşen bit sayısı arttı denebilir. 1g’de sadece ses ve mesajlaşma vardı, 2g ile daha çok bilgi taşınabilir oldu ve wap geldi, sonra 3g’de daha fazla kapasite ile video izleme mümkün oldu vs. böylece daha yüksek bant genişlikleri taşınabilir hale geldi.

Ancak tek başına daha yüksek kapasite bir işe yaramıyor. kapasiteyi sağlayan operatörün erişimden para kazanabilmesi için erişimin üzerine katma değerli hizmetler sunabilmesi gerekiyor. bugüne kadar youtube’dan kesintisiz 1k (hd) video izleyebilmek en büyük katma değerdi. kurumsal müşteriler için e-mail erişimi vs gibi konular sadece erişim gerektirdiği için kurumsal çözümler yoğunluklu olarak hacim bazlı tüketim paketlerinin önüne geçemedi.

4g’de operatörlerin hizmet verdiği frekanslar dolmaya başladıkça da yeni frekanslar ve frekans başına taşınabilecek bilginin artması gerekliliği çıktı ortaya.

5g’de bireysel kullanıcıları yakalayan teknoloji yine video olacak gibi gözüküyor.
Sadece videonun uygulama alanları genişleyecek; sanal gerçeklik veya arttırılmış gerçeklik bugün 5g’yi kurup çalıştıran ülkelerde ilk örnekler olarak piyasaya çıktı. sanal marketlerde almak istediğimiz ürünleri evin içinde koymak istediğimiz yerde gerçek boyutu ile görüp, yakışıp yakışmayacağını anlayabileceğiz mesela. böylece marketlerde iade üründen kaynaklanan ek işler ortadan kalkmış olacak.

Bireysel kullanımda çok önemli bir senaryo da oyunlar.

Telefonda oynanan oyunlar bugün çok yüksek görüntü işleme kapasitelerine ihtiyaç duyuyor. bu da terminallerin pil ömründen yiyor. oyun oynarken ihtiyaç duyulan kullanıcı girdilerini merkezi bir işlemcide çalıştırıp terminale cevap olarak hareketli video gönderebildiğimiz durumda, uçtaki işlemci ihtiyacı azalıyor ve bulut bilişimin en başından beri vadettiği, sadece hızlı erişim sağlayan ucuz terminalleri mümkün kılıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz bütün video senaryoları düşük gecikmeli bir altyapı gerektiriyor; bu da 5g mimarisinde olarak beden buluyor.

Katma değer yaratabilmek için bireysel müşteri dışında farklı dikeylere de dokunabilmek gerekiyor. dikeylerin operasyonel teknolojilerinden anlamak önemli. ancak bugün zaten ulaşım, finans ve diğer dikeylerde bu firmaların ihtiyaçlarını anlayan firmalar mevcut. bu firmaların da dahil olduğu bir ekosistem yaratmak, farklı hizmetler sağlayan firmalarla ortaklıklar kurmak gerekiyor. bu ortaklıkları da ancak açık ara bağlantılar mümkün kılıyor (bu ortaklıklar sadece ticari değil yani). open api’larda, sinyalleşme için kullanılan ve telekomünikasyon dünyası dışında bilişim dünyasının da anlayabileceği protokollerin kullanılabilmesi önemli. (yoksa open olmuyor zaten)

işte 5g, bütün bu katma değerli hizmetleri ile birlikte geliyor. sektörde dile pelesenk olmuş uzaktan ameliyatlar ve sürücüsüz arabalar için öncesinde cevaplamamız gereken çok fazla etik ve felsefi soru var. bunları günümüz filozoflarına bırakalım, irdelesinler. biz gelecekte insanların nasıl daha mutlu olacağını konuşalım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu